Trump’ın Müslümanlara Yasak Kararı Hava Yolu Şirketlerinin Hisselerini de Vurdu

Donald Trump’ın müslümanların ve göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne girişini kısıtlayan
tartışmalı kararnamesi hava yolu şirketlerinin hisselerinin gerilemesine yol açtı, küresel piyasalarda
sektörlerin geneline yönelen kayıplar görüldü.
Donald Trump’ın müslümanların ve göçmenlerin  Amerika Birleşik Devletleri’ne girişini kısıtlayan tartışmalı kararnamesi hava yolu şirketlerinin hisselerinin gerilemesine yol açtı, küresel piyasalarda sektörlerin geneline yönelen kayıplar görüldü.
Avrupa ve  Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli hava yolu şirketlerinden,  Air France yüzde 3, Amerikan Airlines yüzde 6, Delta yüzde 4’e yakın ve  British Airways’in partneri International Airlines Group (IAG) ise yüzde 2 değer kaybetti.
İstanbul Borsası’nda, hisse senetleri günün en çok işlem gören şirketlerinden  Türk Hava Yolları yüzde 5’e yakın değer kazandı.
Atakan Şahin, Borsa aracısı, ICF Bank: “Belirsizlik yüzünden hava yolu şirketleri hisseleri zayıfladı. Temel olarak piyasaların genel eğilimi de bu yönde. Bu hafta sonu gördük ki bu şirketler bile bu yeni kararnameye karşı nasıl tavır alacaklarını bilmiyorlar. Kötü bir işaret oldu ve hisseler üzerinde baskı yarattı.”
New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören  Dow Jones Endüstriyel Ortalama Endeksi, açılışta 130 puan kayıpla uzun zaman sonra aşmış olduğu 20 bin puan barajının yeniden altına düştü.
Amerika Birleşik Devletleri’nde S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksleri de güne düşüşle başladılar ve kayıplar sektörlerin tamamında izlendi.
Avrupa’da  Frankfurt,  Paris ve  Madrid borsaları yüzde 1’in üzerinde,  Milano Borsası yüzde 3’e yakın değer kaybetti.  İstanbul Borsası BIST 100 endeksi ise yüzde 2.8 değer kazandı ve günü son 9 ayın en yükseği olmak üzere 86.237 puandan tamamladı.

Kaynak: avatareuronews-tr

Yeni talepler için Türkiye’ye gidiyor. Bugüne kadar Türkiye’nin hiçbir talebini karşılamadı. Üstelik şimdi de NATO’daki FETÖ’cü subayların hamisi kesildi​

BİRAZ UTANMAK GEREKİR

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat Perşembe günü için planlanan ziyaret, siyasi çevreler tarafından “yüzsüzlük” olarak nitelendirildi.

Başka terör örgütleri PKK ve DHKP-C’yi himayesine alan Merkel’in Ankara’dan talepleri arasında, ülkesine yönelebilecek teröre karşı, firari FETÖ’cüleri koruma altına alan Alman gizli servisi BND ile Türk istihbarat teşkilatı MİT arasında işbirliği de bulunuyor.

BASKIYA KARŞI SİNSİ PLAN

Merkel’in ziyareti öncesi dikkat çeken bir başta gelişme ise, FETÖ’cü subayların durumu oldu.

Alman basını bu amaçla NATO üssünde görevli 40 kadar FETÖ’cü subayların iltica talebinde bulunmasını aylar sonra tekrar gündeme getirdi.

FETÖ’cü subayları masum gösterme çabasının Merkel’in “Kamuoyunun baskısı”nı bahane edip, Ankara’da konuyu geçiştirebilmesi için planlandığı ortaya çıktı.

”GÖNDERMEMELİYİZ”

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinden Stephan Mayer, “Hiçbir şüphe yok ki, biz bu askerleri Türkiye’ye gönderemeyiz. Hemen hapse atılırlar” dedi. Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen (CDU) ise, “İltica prosedürü tamamen hukuki bir süreçtir, siyasi konular rol oynamamalı” diye konuştu. Report Mainz programı yarın saat 21.45’te ARD’de yayınlanacak.

“İŞKENCE YAPARLAR” YALANI

Merkel’in Ankara ziyareti öncesi ARD televizyonunun “Report Mainz” programı ve Spiegel dergisine konuşan FETÖ’cü subaylar, “Korktuğumuz için iltica başvurusunda bulunduk. Türkiye’de bizi tutuklayıp işkence yaparlar” yalanına sığındı.

KAYNAK: SABAH AVRUPA

 

Geçtiğimiz Eylül ayında Atina’da yapılan açılış toplantısının devamı niteliğinde olan ve önümüzdeki Cuma günü Malta’da gerçekleşecek olan

gayrı resmi zirve çerçevesinde, Med Group’un Lizbon kentinde düzenlediği zirve toplantısında, Akdeniz ülkelerinin karşı karşıya kaldığı ortak zorluklar karşısında tezlerinin koordine edilmesi konusu görüşülecek. Zirveye Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Kıbrıs devlet ve hükümet başkanları katılıyor. Akdeniz’de bulunan Avrupa Birliği üyesi devletlerinin ortak sorunuyla ilgili gündemde mülteci krizi ve sosyal çıkmazların aşırı sağcıların tehlikeli yükselişine ve belirsizliğe neden olduğu bir dönemde kredilerin artan maaliyeti konuları bulunmaya devam ediyor. Görüşmenin gündeminde ayrıca artan terör saldırıları karşısında iç ve dış güvenlik, birçok devletin içedönük tavrı karşısında Avrupa Birliği’nin geleceği ve Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının getireceği değişiklikler de ele alınacak. Zirve toplantısı Kıbrıs saatiyle 12’de başlayacak ve akşam üzeri 5 sularında, 7 liderin ortak açıklamasıyla sona erecek.

 

Kaynak: http://www.riknews.com.cy/