Merkel bizimle dalga geçiyor
30 Ocak 2017

Trump’ın Müslümanlara Yasak Kararı

Trump’ın Müslümanlara Yasak Kararı Hava Yolu Şirketlerinin Hisselerini de Vurdu

Donald Trump’ın müslümanların ve göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne girişini kısıtlayan
tartışmalı kararnamesi hava yolu şirketlerinin hisselerinin gerilemesine yol açtı, küresel piyasalarda
sektörlerin geneline yönelen kayıplar görüldü.
Donald Trump’ın müslümanların ve göçmenlerin  Amerika Birleşik Devletleri’ne girişini kısıtlayan tartışmalı kararnamesi hava yolu şirketlerinin hisselerinin gerilemesine yol açtı, küresel piyasalarda sektörlerin geneline yönelen kayıplar görüldü.
Avrupa ve  Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli hava yolu şirketlerinden,  Air France yüzde 3, Amerikan Airlines yüzde 6, Delta yüzde 4’e yakın ve  British Airways’in partneri International Airlines Group (IAG) ise yüzde 2 değer kaybetti.
İstanbul Borsası’nda, hisse senetleri günün en çok işlem gören şirketlerinden  Türk Hava Yolları yüzde 5’e yakın değer kazandı.
Atakan Şahin, Borsa aracısı, ICF Bank: “Belirsizlik yüzünden hava yolu şirketleri hisseleri zayıfladı. Temel olarak piyasaların genel eğilimi de bu yönde. Bu hafta sonu gördük ki bu şirketler bile bu yeni kararnameye karşı nasıl tavır alacaklarını bilmiyorlar. Kötü bir işaret oldu ve hisseler üzerinde baskı yarattı.”
New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören  Dow Jones Endüstriyel Ortalama Endeksi, açılışta 130 puan kayıpla uzun zaman sonra aşmış olduğu 20 bin puan barajının yeniden altına düştü.
Amerika Birleşik Devletleri’nde S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksleri de güne düşüşle başladılar ve kayıplar sektörlerin tamamında izlendi.
Avrupa’da  Frankfurt,  Paris ve  Madrid borsaları yüzde 1’in üzerinde,  Milano Borsası yüzde 3’e yakın değer kaybetti.  İstanbul Borsası BIST 100 endeksi ise yüzde 2.8 değer kazandı ve günü son 9 ayın en yükseği olmak üzere 86.237 puandan tamamladı.

Kaynak: avatareuronews-tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir