AVRUPA AKTUEL

Rus jetinden Bayraktar TB2’ye aynı manevra!

Rus jetinden Bayraktar TB2’ye aynı manevra!
4 views
21 Mart 2023 - 7:32

Karadeniz semalarında seyreden ABD’ye ait MQ-9 Reaper insansız hava aracını Su-27 jetleriyle düşüren Rusya, aynı manevrayı bu kez Türkiye’nin ürettiği Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracında denedi.

Yaklaşık 13 aydır Ukrayna’yı işgal etmeye çalışan ancak bir bataklığa saplanan Rus ordusu, geçtiğimiz hafta ilk kez ABD ile doğrudan karşı karşıya geldi. Ukrayna işgalinin başlangıcından bu yana süper güçler arasındaki ilk sıcak temas, 14 Mart Salı günü sabah saatlerinde gerçekleşti.

Romanya’dan havalanan MQ-9 Reaper, Karadeniz semalarında ilerledi ve Kırım Yarımadası açıklarına ulaştı. Ancak uluslararası hava sahasındaki ABD drone’unun bu kez takipçileri vardı. Rusya’ya ait iki Su-27 savaş uçağı Amerikan insansız hava aracının peşine düştü.

Yaklaşık 40 dakika süren kovalamaca sırasında Rus jetleri MQ-9 Reaper’ın üstüne yakıt boşalttı ve en sonunda pervanesine çarparak insansız hava aracının kontrolünün yitirilmesine yol açtı. Drone’u Romanya’dan kumanda eden ABD ordusu, aracı Türkiye saatiyle 09.03’te Karadeniz’e düşürdü.

ABD ile Rusya’nın, Ukrayna savaşı üzerinden doğrudan doğruya karşı karşıya gelmesi tehlikesinin ne kadar arttığını bir kez daha gözler önüne seren olay, tüm dünyaya şok dalgaları yaydı. Rusya 20 metre kanat açıklığı olan insansız keşif uçağı MQ-9 Reaper’ın ‘sert bir manevra’ sonucu düştüğünü savunurken, herkesin aklına gelen ilk soru enkaza ne olacağıydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRRus jeti, Amerikan İHA’sının üzerine yakıt boşalttı! İnanılmaz anlarHaberi Görüntüle

Hem Moskova hem de Washington Karadeniz’in dibindeki enkazı bulmak için bir yarış verirken, ABD ordusu Karadeniz semalarında yaşananların görüntüsünü tüm dünya ile paylaştı. 42 saniyelik kayıtta çarpışma anında video kaydı kesintiye uğrarken, görüntü geri geldiğinde MQ-9 Reaper drone’unun pervanesinin hasar aldığı göze çarptı.

Bir anda tüm dünyanın Karadeniz’e kilitlenmesine yol açan olayın yankısı henüz dinmeden, Rus Su-27 savaş uçakları yine Karadeniz üstünde bir başka insansız hava aracının peşine takıldı. Söz konusu araç, son yıllarda bütün dünyada büyük sansasyon yaratan Bayraktar TB2’den başkası değildi.

BBC'den çok konuşulacak Bayraktar TB2 haberi: Durdurulamadı!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBBC’den çok konuşulacak Bayraktar TB2 haberi: Durdurulamadı!Haberi Görüntüle

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk aylarında, Bayraktar TB2 savaşın gidişatını belirleyen oyun değiştirici bir faktör olarak öne çıktı. Ukrayna’nın Rus ilerleyişini durdurmasında temel unsurlardan biri, Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’ların cephe hattında kullanılmasıydı. Birçok ülke Ukrayna’ya Türk SİHA’sı hediye etmek için kampanyalar düzenlerken, cephedeki askerlerin Bayraktar TB2 için söylediği şarkının klibi ise yüzbinlerce kez izlendi.

Bayraktar TB2’yi Suriye ve Libya’dan da yakından tanıyan Rus ordusu, Amerikan MQ-9 Reaper drone’nuna benzer bir şekilde Karadeniz üstünde süzülen Ukrayna SİHA’sını düşürmeyi denedi. Ukraynalıların yayınladığı video görüntüsünde, Kırım açıklarındaki Bayraktar TB2’nin arkasında uçan bir Su-27 jeti vardı.

Rus savaş uçağı SİHA’ya çarpıp Karadeniz’e çakılmasını bekledi ancak Bayraktar TB2’nin kamerasının birkaç saniye ara verdikten sonra kayıt almaya devam ettiği görüldü. 1 dakika 3 saniye süren kayıtta Rus jeti Su-27’nin aynı manevrayı üst üste denediği göze çarptı.

Yunan medyası paylaştı: Türklere alay konusu olduk! 'İronik ve alaycı karşılandı'

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYunan medyası paylaştı: Türklere alay konusu olduk! ‘İronik ve alaycı karşılandı’Haberi Görüntüle

Videoyu paylaşan Ukraynalı Twitter hesabı, Su-27’nin Bayraktar TB2’yi düşürme teşebbüsünün başarısız olduğunu yazdı. Rus savaş uçağının SİHA’nın hangi ülkeye ait olduğunu çözemediğini ve bu yüzden füze saldırısı gerçekleştirmediğini aktaran hesap, görüntünün birkaç gün öncesine ait olduğunu da ekledi.

Söz konusu görüntü henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil ancak Ukraynalıların işgalin başından bu yana benzer yüzlerce video kaydı paylaştığı biliniyor.

Etiyopya’dan Dağlık Karabağ’a, Suriye’den Libya ve Ukrayna’ya kadar kullanıldığı tüm savaşların kaderini değiştiren Bayraktar TB2, halihazırda silahlı insansız hava araçlarının yıldızı konumunda. Son rakamlara göre Türkiye’nin Bayraktar TB2 sattığı ülke sayısı neredeyse 30’u buldu. Bu sayının kısa sürede 50’ye ulaşması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİşte böyle çarptı!Haberi Görüntüle

Jetler yola çıkıyor! Putin'i çıldırtacak 'NATO hamlesi'

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRJetler yola çıkıyor! Putin’i çıldırtacak ‘NATO hamlesi’Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİngiliz ve Alman jetleri havalandı! Rus krizi Avrupa semalarına sıçradıHaberi Görüntüle

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2017 Avrupa Aktuel. Tüm hakları saklıdır. Avrupaaktuel.com bir Avrupawerbung teşebbüsüdür.